Sady nářadí, ráčny a hlavice

Fortum – to je renomovaný výrobce nářadí špičkové kvality s dlouholetou zkušeností. Srdcem nářadí Fortum jsou prvotřídní materiály, zpracované nejmodernějšími technologiemi. Veškeré komponenty podstupují několikanásobné náročné zátěžové testy – výsledkem je nářadí spolehlivé v jakýchkoli podmínkách. A protože se na vývoji a konstrukčních řešeních podílejí lidé, kteří jsou s nářadím zvyklí pracovat, mnohé z našich nástrojů přinášejí překvapivá patentovaná vylepšení, která jako profesionál oceníte v praxi.

 • Absolutní ocel
 • Větší šetrnost
 • Větší odolnost a přehlednost
 • Nezničitelná ráčna
 • Řady Industrial a Mechanic
 • Absolutní dílna
 • Absolutní výdrž
 • Absolutní šetrnost
Absolutní ocel
VŠECHNY MATERIÁLY
Absolutní ocel

Materiály použité k výrobě nářadí Fortum představují naprostou špičku.

61CrV5 a 61CrV4 (označovaná také 6150 a 6140) je nejvyšší třída chrom-vanadové oceli. Kalená a povrchově upravená matným tvrdochromem pro dosažení optimální povrchové tvrdosti a odolnosti vůči korozivním vlivům je tato ocel použita pro všechny díly s výjimkou těch nejexponovanějších.

Chrom-molybdenová ocel 60CrMoV18-5 je ocel vlastnostmi podobná chrom-vanadové oceli, díky příměsi molybdenu je však tvrdší, pevnější. Protože její výroba je podstatně nákladnější, tuto ocel používají evropští a japonští výrobci na vysoce zatěžované nářadí či jeho nejnamáhanější části.

Mezi legovanou ocelí nejvyšší třídy vyniká svými vlastnostmi ocel s označením S2. Svými vlastnostmi předčí jak chrom-vanadovou, tak také chrom-vanad-molybdenovou ocel. Použitím dalších legovacích prvků (nikl, molybden, kobalt, titan) nabízí tato ocel při stejném stupni zakalení (tj. tvrdosti) podstatně vyšší pevnost. Tento druh oceli zpracovává ve světě jen velmi malá skupina výrobců, především pro vysokou náročnost výroby a její cenu. Fortum ji používá pro všechny šroubovací hroty, L-klíče a další obzvláště namáhané díly.

Větší šetrnost
HLAVICE FORTUM
Větší šetrnost

Profil DYNAMIC DRIVE™, charakteristický lehce zakřivenými vnitřními plochami stěny hlavice, přenáší působící tlak z rohů matice na její strany. Ve srovnání s konvenčními hlavicemi je tak mnohem šetrnější, umožňuje uchopit i poškozené matice a zamezuje vzpříčení matic v hlavici.

Větší odolnost a přehlednost
HLAVICE FORTUM
Větší odolnost a přehlednost

Hlavy ořechů Fortum jsou odlévané z chrom-vanadové oceli 61CrV5 a upravené na NCS strojích, kalené v oleji a dokalené po obvodu pro dosažení optimální tvrdosti a pevnosti tenkostěnné konstrukce.

Všechny součásti sad jsou opatřené velkým, dobře viditelným značením velikosti, nesmazatelně vypáleným laserem.

Nezničitelná ráčna
RÁČNY FORTUM
Nezničitelná ráčna

Ráčna je technicky nejnáročnější a nejnamáhanější součást sad nářadí, a jakkoli kvalitní ji vyrobíme, vždy existuje možnost, že se nadměrným zatížením poškodí. S naším systémem „nezničitelné ráčny“ Vám můžeme garantovat, že unavenému dílu Vaší oblíbené ráčny vždy vrátíme čerstvou sílu – ať už zdarma v rámci záruky, anebo mimo záruku za zlomek původní ceny.

Řady Industrial a Mechanic
SADY HLAVIC A RÁČNY
Řady Industrial a Mechanic

Fortum Vám přináší dvě typové řady sad, tak aby co nejlépe odpovídaly charakteru Vaší práce. Sady Mechanic a Industrial se neliší kvalitou, ta zůstává špičková – mění se konstrukce jednotlivých komponentů, složení a provedení kufrů.

ráčna Mechanic Precizně vybroušených 72 zubů z oceli S2, výjimečná citlivost kroku a tvarovaná rukojeť umožní přesnou a snadnou práci v každém prostoru. (Ráčna 1/4" je vybavena 48-zubým mechanismem pro vyšší zátěž.)

ráčna Industrial Maximálně funkční konstrukce, prodloužená rukojeť a masivně provedený 48-zubý mechanismus z oceli S2 – tato ráčna je určena pro plné nasazení síly.

Absolutní dílna
SADY FORTUM MECHANIC
Absolutní dílna

Fortum Mechanic jsou sady pro profesionální použití v montážní výrobě a servisních dílnách. Tomu je plně přizpůsobené složení jednotlivých typů i vysoká odolnost materiálu. V sadách Fortum Mechanic je výjimečná ergonomicky tvarovaná ráčna, vykovaná z jednoho kusu prvotřídní oceli 61CrV5 a vybavená 72 cementovanými zuby z oceli S2, díky nimž umožňuje práci už při vychýlení o 5°. Její prohnutý tvar zajišťuje optimální úchop a ochranu ruky při práci ve stísněném prostoru motorů apod.

Absolutní výdrž
SADY FORTUM INDUSTRIAL
Absolutní výdrž

Pro extrémní zatížení v průmyslové sféře jsou speciálně navržené sady Fortum Industrial. Také u těchto sad jsou všechny komponenty vyrobeny ze špičkové oceli 61CrV5 se zvláštním vytvrzením exponovaných částí. Klíčovým komponentem je však opět masivní ráčna: ta je u sad Fortum Industrial charakteristická 48 cementovanými zuby z oceli S2 a prodlouženou rukojetí, která umožňuje ještě lepší využití Vaší síly při těžkém nasazení.

Absolutní šetrnost
RÁZOVÉ HLAVICE
Absolutní šetrnost

Disky litých kol vyžadují šetrnou sílu. A citlivý nástroj, který na ně dosáhne. Vysoce kvalitní CrMoV ocel speciálních rázových nástrčných klíčů Fortum, kovaná a tvrzená na HRC 58, si může dovolit ultratenkou stěnu – a díky ní také odolný plastový potah, který zabrání nechtěnému poškrábání.

Klíče Fortum

Kované z jednoho kusu chrom-vanadové oceli, ošetřené dvěma vrstvami niklu a jednou vrstvou chromu. Kvalitou, pevností a rozměry plně odpovídají normám ISO/DIN. Na dílenských klíčích toho není mnoho ke zlepšování. Tak jsme je alespoň vyrobili dokonalé. A přidali jsme jedinečné pouzdro ForDure™ – pevné, lehké a praktické.

Samostatnou kapitolu však představují ráčnové klíče, a zejména kloubové - s nimi poznáte při práci jedinečnou volnost.

 • Absolutní volnost
 • Absolutní volnost
 • Absolutní účelnost
 • Absolutní pohodlí
 • Absolutní sevření
 • Absolutní čelist
Absolutní volnost
RÁČNOVÉ KLÍČE
Absolutní volnost

S ráčnovými klíči Fortum poznáte při práci opravdovou svobodu. Nechte ruku, ať si sama najde nejpohodlnější polohu. Ostatní zařídí vynikající chrom-vanadová ocel 61CrV5 se zvlášť kaleným ozubením ráčnového mechanismu.

Ke všem sadám dostáváte hned dva dárky! Kromě multifunkčního držáku navíc ještě pevné závěsné pouzdro z odolné syntetické tkaniny ForDure™.

Absolutní volnost
KLOUBOVÉ RÁČNOVÉ KLÍČE
Absolutní volnost

Díky kloubové hlavě a 72 precizním zubům s citlivostí 5° zapomenete na obavy ze stísněného prostoru.

Absolutní účelnost
KLÍČE FORTUM
Absolutní účelnost

Kované z jednoho kusu chrom-vanadové oceli, ošetřené dvěma vrstvami niklu a jednou vrstvou chromu. Kvalitou, pevností a rozměry plně odpovídají normám ISO/DIN. Na dílenských klíčích toho není mnoho ke zlepšování. Tak jsme je alespoň vyrobili dokonalé. A přidali jsme jedinečné pouzdro ForDure™ – pevné, lehké a praktické.

Dvouvrstvá odolná tkanina obšitá silným lemem. Kapsy z pevné síťoviny, v nichž se nedrží vlhkost ani nečistota. Přehledně vyznačené rozměry, oka po obvodu na zavěšení ve Vaší dílně. Rychlé sbalení pomocí suchého zipu. ForDure™– absolutní pouzdro.

Absolutní pohodlí
L-KLÍČE
Absolutní pohodlí

Kvalitu přirozeně očekáváte. Imbusové a torxové L-klíče Fortum jsou proto vyrobeny z oceli třídy S2, vykalené na tvrdost HRC 60-62. My Vás však opět chceme překvapit. Vyzkoušejte náš jedinečný držák, který jedním pohybem proměníte na pevnou a praktickou rukojeť. U torxových klíčů si k tomu ještě můžete vybrat, zda chcete pracovat s běžnou, či prodlouženou verzí.

Absolutní sevření
NASTAVITELNÉ KLÍČE
Absolutní sevření

Nastavitelné klíče Fortum se pyšní třinácti patenty na účinnější sevření. Větší bezpečnost. Patentované frézování spodní části čelisti radikálně omezují vyklouzávání a tím i ničení matic. Snadno udrží dokonce i poškozený šroub. Větší rozevření čelistí. Až o 20% větší rozsah čelisti než u konvenčních klíčů stejného rozměru. Laserem vypálená, snadno čitelná metrická stupnice. Větší pohodlí. Vychýlení čelisti o 15° vůči ose rukojeti snižuje únavu při práci na nejmenší možnou míru. Větší účinnost. Klíče Fortum vybaveny asymetrickým (lichoběžníkovým) závitem, který umožňuje až o 60% lepší dotažení čelisti. Zároveň brání samovolnému povolování klíče, a naopak usnadňuje manipulaci při rozevírání. Větší odolnost. Rukojeť ze silikátové TPE pryže byla speciálně vyvinuta do mimořádné odolnosti vůči organickým i anorganickým rozpouštědlům, olejům a jiným agresivním látkám.

Absolutní čelist
Absolutní čelist
Absolutní čelist

Nastavitelný klíč ušitý na míru instalatérům. Kromě svého neuvěřitelného rozsahu 0-38 mm je vybavený ultraštíhlou kovanou čelistí z oceli 61CrV5, která Vám spolu s malými rozměry celého klíče dovolí dostat se do každé štěrbiny.

Fortum kleště

Na první pohled to na nich nepoznáte. Ale Fortum kleště se nepotřebují tvářit výjimečně. Stačí jim, že výjimečné JSOU. Totiž spolehlivější.

 • Absolutní apetit
 • Absolutní stisk
 • Absolutní útok
 • Fortum Atom
 • Čistá práce
 • Absolutní jistota
 • Hunter. Lovecký instinkt
Absolutní apetit
PÁKOVÉ ŠTÍPACÍ KLEŠTĚ
Absolutní apetit

Pákové kleště Fortum „3 v 1“ představují třídu samu o sobě. Jsou to první pákové kleště, které dovolí stříhat roxor, ocelová lana a kabely současně – a to v profesionální kvalitě.

Trojí nadstandard. Čepele, vyrobené z chrom-vanadové oceli 61CrV4, si přes svou vysokou tvrdost uchovávají pevnost, která výrazně převyšuje normy ISO/DIN. Čepel nože na roxor je z jedné strany upravená patentovaným frézovaným drážkováním, které umožňuje o 30% snazší a rychlejší stříhání. Díky asymetricky broušeným čelistem na ocelová lana a kabely je stříhání překvapivě lehké a neuvěřitelně přesné – a navíc se zvyšuje odolnost čepelí vůči opotřebení.

Absolutní stisk
KLEŠTĚ FORTUM
Absolutní stisk

Na první pohled to na nich nepoznáte. Ale Fortum kleště se nepotřebují tvářit výjimečně. Stačí jim, že výjimečné JSOU. Totiž spolehlivější.

Větší tvrdost. Řezné čelisti kleští Fortum jsou indukčně kalené na tvrdost 58 až 62 HRc. Jednotlivé části čelistí jsou precizně frézované a ostří vybroušeno s maximální přesností. Svou geometrií umožňují čisté odstřižení měkkých i tvrdých drátů. Větší spolehlivost Většina modelů kleští Fortum mají jedinečný šesticípý otáčivý kloub, který na jiných kleštích nenajdete. Svou geometrií výrazně zvyšuje schopnost kleští spolehlivě a bezpečně přenášet i vysoké síly. Větší účinnost. Dvousložkové rukojeti kleští Fortum jsou vyrobené s použitím upraveného PP plastu a měkké TPE pryže, která poskytuje bezpečnější, příjemnější a účinnější stisk. Větší životnost. Všechny kleště jsou vykované z vysoce kvalitní oceli 61CrV5 následně kalené v oleji. Povrch je ošetřen podle typu lakováním nebo černěním (alkalickou oxidací) proti vzniku koroze. Větší odolnost. Použitý materiál, přísně střídmý design a povrchová úprava – to vše zamezuje zachytávání mastnoty a nečistot a zajišťuje vysokou odolnost vůči organickým i anorganickým rozpouštědlům, olejům a jiným agresivním látkám.

Absolutní útok
BOČNÍ ŠTÍPAČKY
Absolutní útok

Posloucháme Vás, a tak víme, co potřebujete. Proto jsme pro Vás vyrobili kleště, které Vám umožní zvítězit nad vodiči i v omezeném prostoru stále menších součástek. Fortum Atom jsou boční štípačky s maximálně zúženými čelistmi. Pustí Vás všude tam, kam se potřebujete dostat.

Fortum Atom
BOČNÍ ŠTÍPAČKY
Fortum Atom

Rukojeti bočních štípaček Fortum Atom vybavené pružinkou umožňují snazší a rychlejší práci.

Čistá práce
ŠTÍPAČKY NA KABELY
Čistá práce

Na elektrické kabely jsou kleště krátké; od toho jsou tu Fortum nůžky na kabely. Ty dokáží snadno přestřihnout kabely silné jako prst – rychle, přesně a čistě, bez deformování jednotlivých vodičů. Díky speciálně tvarovanému ostří nůžkami budete moci kabel i vodiče pohodlně odizolovat. A to vše třeba i „naživo“ – rukojeti jsou izolované na 1000 V.

Absolutní jistota
KLEŠTĚ NA POJISTNÉ KROUŽKY
Absolutní jistota

Není toho moc, co profesionál chce od svých „seegerovek“, ale to málo musí být, jak má: štíhlý profil, který ho pustí do těch nejméně přístupných míst. Rukojeti, které nevyklouznou, i když jsou od oleje. A hlavně hroty, které kroužek chytí a nepustí.

Fortum kleště na Seegerovy pojistky jsou vyrobené ze špičkové chrom-vanadové oceli třídy 61CrV4. Mají pevné válcově soustružené hroty bránící vyklouznutí, štíhlý tvar a protiskluzové PVC rukojeti.

Hunter. Lovecký instinkt
NASTAVITELNÉ KLEŠTĚ
Hunter. Lovecký instinkt

Geniálně jednoduchý mechanismus kombinovaný s promyšlenou konstrukcí a špičkovým materiálem (CrMoV ocel s čelistmi kalenými v oleji do vysoké tvrdosti). Nekonečná řada povolených závitů – bez nebezpečí přeskočení zámku!

Zámek kleští Fortum Hunter uvolníte jednoduchým stiskem palce jedné ruky.

Nýtovací kleště Fortum

Unikátní nýtovací kleště Fortum obsahují množství konstrukčních patentů. Díky pákovým převodům se minimalizuje potřebná síla uživatele. S minimálním úsilím tak vytvoříte pevné odolné spoje, které nahradí šrouby, vruty, obyčejné nýty, pájení a svařování. A pokud chcete práci ještě snazší a rychlejší, v sortimentu najdete také pneumatickou kompozitovou nýtovačku, s níž bude práce opravdová hračka!

 • Beznástrojová výměna
 • Ergonomie
 • Špičková ocel
 • Efektivita především
 • Nýtovací matice
 • Práce ještě jednodušší
 • Pro každý prostor
 • Náhradní součásti
Beznástrojová výměna
Beznástrojová výměna

Nýtovací koncovky se zdrsněným povrchem pro snadnou výměnu rukou bez použití klíče...

Ergonomie
Ergonomie

Nářadí Fortum je vyráběné profíky - pro profíky. Proto vždy klade velký důraz na funkční ergonomické prvky, které zabezpečí dlouhodobou pohodlnou práci.

Špičková ocel
Špičková ocel

Na výrobu čelistí a dalších exponovaných částí používáme mimořádně tvrdou chromvanadovou ocel (CrMoV).

Efektivita především
Efektivita především

Speciální patentovaná konstrukce nejen zajišťuje maximální účinnost vynaložené energie (až o 40% vyšší než u běžných typů), ale díky antivibračním prvkům zároveň brání přenosu vibrací do rukou.

Nýtovací matice
Nýtovací matice

Mezi nýtovacími kleštěmi Fortum najdete i takové, které umožňují použití nýtovacích matic. Díky nim vytvoříte v zanýtovaném spoji neporušený závit, na který je možné připevňovat další komponenty.

Práce ještě jednodušší
Práce ještě jednodušší

Unikátní pákový mechanismus, stupnice pro průběžné sledování míry utažení nýtu při práci... To všechno jsou detaily, díky kterým je práce s nýtovacími kleštěmi Fortum jednodušší.

Pro každý prostor
Pro každý prostor

Ne všude je pro nýtovací práce dostatek prostoru. Právě pro takové případy přivítáte v nabídce zkrácené verze kleští s mimořádně nízkou hmotností, se kterými se dostanete do stísněných míst.

Náhradní součásti
Náhradní součásti

Každý materiál, byť sebelepší, má svou životnost. Proto je důležité mít jistotu, že v takových chvílích nezůstanete na holičkách. Pro vaše nýtovací kleště Fortum vám dodáme náhradní díly, díky nimž můžete brzy pokračovat v práci bez nutnosti pořídit celý nový výrobek.